AcasăSPORTFotbal: Galatasaray obtine o calificare uriasa in sferturile Ligii Campionilor - VIDEO

Fotbal: Galatasaray obtine o calificare uriasa in sferturile Ligii Campionilor – VIDEO

Una dintre cele mai mari surprize din Liga Campionilor a fost reusita de Galatasaray Istanbul, formatie care s-a impus, cu 3-2, pe terenul lui Schalke 04 si s-a calificat in faza sferturilor de finala.

Nemtii au avut avantajul psihologic al egalului cu gol reusit in tur, in deplasare, 1-1, si chiar au condus cu 1-0 pe teren propriu, Neustadter deschizand scorul dupa o balbaiala in lant a defensivei adverse.

Hamit Altintop a egalat in minutul 37, cu un sut fabulos, de la distanta, iar Burak Yilmaz a facut 2-1 pentru oaspeti in finalul primei reprize.

Michel Bastos a egalat in minutul 63, dar Schalke mai avea nevoie de un gol pentru a-si asigura calificare si s-a aruncat in atac pe final.

Galata a profitat la maxim de spatiile din defensiva adversa si Umut Bulut a inscris, in prelungiri, golul de 3-2 pentru Galatasaray, formatie care, cum necum, accede intre primele opt echipe ale lumii.