AcasăSPORTFotbal: Dinamo a castigat Taurus Cup

Fotbal: Dinamo a castigat Taurus Cup

Dinamo Bucuresti s-a impus, cu 2-1, in meciul cu TSKA Sofia din finala turneului Taurus Cup disputat in Antalya.

Dinamo a inceput bine meciul si a deschis scorul inca din minutul 8, cand Laurentiu Rus a fructificat un contraatac de zile mari al echipei noastre.

Bulgarii, cu Junior Moraes in mare forma, au pus stapanire pe joc, au ratat cateva ocazii uriase, dar au egalat doar din penalty, Moraes transformand, in minutul 29, penaltiul acordat in urma unui fault comis de Moti.

Acelasi Moraes putea sa faca 2-1 pentru bulgari in minutul 42, dar sutul sau a nimerit transversala.

Dinamo a inceput mai bine si repriza a doua si, dupa ce Marius Niculae a nimerit si el transversala in minutul 54, Alexe a marcat golul victoriei in minutul 68.

Pe final, spiritele s-au aprins, iar Laurentiu Rus si Platini au fost eliminati in minutul 83.

Liviu Ciobotariu a inceput cu Balgradean – Luchin, Moti, Grigore, Scarlatache – Rus, Dorel Stoica, Catalin Munteanu, Alexe – Danciulescu, Marius Niculae. Pe parcurs au mai intrat Tames, Curtean, Markus, Stratila si Tucudean.