AcasăSPORTFOTBAL: DINAMO a batut OTELUL, dupa un final cu scandal

FOTBAL: DINAMO a batut OTELUL, dupa un final cu scandal

DINAMO Bucuresti a obtinut prima victorie sub comanda lui Dorinel Munteanu, trupa din „Stefan cel Mare” impunandu-se, cu 2-1, impotriva formatiei OTELUL Galati, in ultima etapa din turul Ligii I la fotbal.

Dupa un inceput mai bun al oaspetilor, Dinamo a pus stapanire pe joc si a deschis scorul in minutul 17.

Marius Alexe a transformat cu siguranta un penalty acordat in urma unui hent comis de Cornel Rapa.

In minutul 32, Dinamo a beneficiat de un nou penalty acordat in urma unui fault comis de Perendija asupra lui Tucudean.

S-a schimbat executantul, insa Cosmin Matei a batut la fel de bine si a facut 2-0 pentru trupa antrenata de Dorinel Munteanu.

Otelul a redus din diferenta in startul reprizei a doua, cand Laurentiu Rus si-a introdus balonul in propria poarta, si a fost aproape sa obtina un punct de vis, dar i-a fost refuzat un penalty in prelungirile intalnirii.

Marius Alexe a comis un hent in careu, dar centralul, neimpresionat de protestele galatenilor, a lasat jocul sa continue.

In urma acestui rezultat, Dinamo a urcat pe locul 6 in Liga I, dar ramane la 15 puncte in urma liderului Steaua.

DINAMO: Balgradean – Rus, Luchin,  Grigore, Pulhac – Boubacar, C.Munteanu – C.Matei (80 Cristea), Issa Ba (66 Danciulescu), Alexe – Tucudean (72 Curtean)

OTELUL: Branea (17 Simaitis) –  Rapa, Benga, Perendija, Murgoci – Sarghi, Giurgiu (80 Chipirliu) – Iorga, Didi (46 Stromajer), Bajenaru – Punosevac