AcasăSPORTFotbal: Campioana scoate un punct cu forcepsul pe terenul Petrolului

Fotbal: Campioana scoate un punct cu forcepsul pe terenul Petrolului

Weldon a salvat onoarea CFR-ului la Ploiesti

Unul dintre cele mai asteptate meciuri din etapa a 24-a a Ligii I la fotbal s-a jucat duminica, la Ploiesti, unde Petrolul si campioana CFR Cluj au incheiat la egalitate, 1-1.

Gazdele au controlat disputa aproape in totalitate, dar s-au jucat cu ocaziile si l-au facut mare pe Felgueiras.

Goalkeeperul CFR-ului s-a opus cu brio la suturile lui Hoban, Marinescu sau Geraldo.

Oaspetii au contat doar in startul partidei, cand Bornescu a iesit aiurea, pe sub o minge, si Kapetanos a trecut pe langa deschiderea scorului.

Cosmin Contra, antrenorul Petrolului, a mutat inspirat in partea a doua si l-a aruncat in lupta pe Hamza, iar atacantul tunisian a deschis scorul in minutul 60.

Contrar cursului jocului, Weldon, singura perla din jocul CFR-ului, a egalat in minutul 79, aducand un punct mare clujenilor.

Intr-un alt meci disputat duminica, in Liga I, Ceahlaul Piatra Neamt s-a impus, cu 1-0, impotriva lui CS Severin si a sarit peste linia retrogradarii, aruncand in zona nisipurilor miscatoare pe Viitorul Constanta, formatia finantata de Gheorghe Hagi.