AcasăSPORTFostul stelist Thereau face furori la Chievo

Fostul stelist Thereau face furori la Chievo

Thereau (dreapta) este considerat unul dintre cei mai buni jucatori de la Chievo

Cyril Thereau, fostul atacant al Stelei, este laudat dupa ce a reusit golul victoriei in meciul pe care Chievo l-a castigat, cu 2-1, pe terenul lui Udinese, miercuri seara, in optimile Cupei Italiei.

Intrat pe teren in minutul 67, in locul lui Moscardelli, Thereau s-a dovedit a fi omul potrivit la momentul potrivit, francezul reusind sa marcheze, in prelungiri, golul calificarii pentru oaspeti. Thereau il elimina, astfel, din competitie pe fostul dinamovist Gabi Torje, care a intrat in ultimul sfert de ora la Udinese. Desi nu este titular la gruparea veroneza, Thereau are un sezon foarte bun. Francezul a contabilizat doua goluri si patru pase decisive in Serie A, in conditiile in care Chievo a marcat doar 13 goluri in 17 etape.

Dupa reusita de la Udine, atacantul a fost numit “Regele lui Chievo” de cei de la „L’Equipe” care anunta ca Thereau este urmarit de echipe precum Montpellier, Rennes, Genoa sau Catania.