AcasăSPORTFC Barcelona - campioana lumii

FC Barcelona – campioana lumii

”Extraterestrii” Barcelonei i-au invatat fotbal pe brazilieni

Gruparea catalana a castigat, pentru a doua oara in ultimii trei ani, Campionatul Mondial al cluburilor. Formatia lui Guardiola s-a impus, scor 4-0, in finala cu FC Santos de ieri.

Mult asteptatul duel dintre FC Barcelona lui Messi si Santos, echipa starului Neymar, s-a transformat intr-o executie cu public. Trupa lui Guardiola a rezolvat meciul din prima repriza, cand au punctat Messi (’17), Xavi (’24) si Fabregas (’45). Messi a facut dubla in minutul 82, iar la final a primit si automobilul acordat celui mai bun jucator al meciului.

Argentinianul a egalat recordul lui Pedro reusind sa marcheze in sase competitii diferite in 2011 (campionat, Cupa Spaniei, Supercupa Spaniei, Supercupa Europei, Champions League si Mondialul cluburilor). Redus la statutul de anonim in finala, Neymar a avut puterea sa spuna ca “astazi am invatat sa jucam fotbal”.