AcasăSPORTFABULOS: Manchester City a castigat titlul in minutul 90+5

FABULOS: Manchester City a castigat titlul in minutul 90+5

Manchester City a castigat primul titlu de campioana a Angliei, dupa o pauza de 44 de ani, la capatul unei etape de infarct disputata in Premier League.

Manchester City si Manchester United se aflau umar langa umar inaintea ultimei etape din Premier League, ambele avand 86 de puncte si fiind despartite de golaveraj.

Ambele formatii aveau nevoie de victorie in ultima etapa. Manchester United s-a impus, cu 1-0, pe terenul lui Sunderland si a fost la un pas sa dea lovitura, insa Manchester City a intors rezultatul de o maniera incredibila impotriva lui Queens Park Rangers.

Aflati in duel direct cu Bolton pentru salvarea de la retrogradare, cei de la Queens Park au condus, cu 2-1, pe Ettihad Stadium din Manchester pana in minutul 90, moment in care United era campioana gratie golului reusit de Rooney la Sunderland.

Totusi, Dzeko in minutul 90+2 si Sergio Aguero in minutul 90+5 au rasturnat situatia si au adus un mult asteptat titlu de campioana „cetatenilor”.