AcasăSPORTF 1: Marele Circ, cu Ferrari in frunte

F 1: Marele Circ, cu Ferrari in frunte

Debut in forta la Melbourne: neamtul Sebastian Vettel a castigat Marele Premiu al Australiei, prima cursa a sezonului

Pilotul german Sebastian Vettel  a castigat Marele Premiu al Australiei, prima etapa a Campionatului Mondial de Formula 1. Neamtul de la Scuderia Ferrari l-a devansat cu 5 secunde pe Lewis Hamilton  (Mercedes), detinatorul titlului mondial, in timp ce ultima treapta a podiumului a fost ocupata de  finlandezul Kimi Raikkonen, coleg cu Vettel la Ferrari.

Debut in forta la Melbourne neamtul Sebastian Vettel a castigat Marele Premiu al Australiei prima cursa a sezonului

Australianul Daniel Ricciardo (Red Bull), favoritul gazdelor, s-a clasat pe pozitia a patra, urmat de spaniolul Fernando Alonso (McLaren). Dupa abandonurile celor doua monoposturi Haas, pilotate de danezul Kevin Magnusssen si de francezul Romain Grosjean, a fost activata regula unui Safety Car virtual, obligand pilotii sa parcurga un tur de circuit intr-un interval de timp prestabilit, fara sa depaseasca. Cum Hamilton se oprise deja la boxe, Vettel a facut la randul lui  “pit-stop”, profitand ca stationarea in timpul Safety Car-ului virtual dureaza cu 10 secunde mai putin decat atunci cand masinile ruleaza cu viteza maxima, si a intrat in cursa in fata lui Hamilton si Raikkonen. Cursa de pe circuitul Albert Park din Melbourne a insemnat pentru Vettel cea de-a 48-a victorie si al 100-lea podium al carierei. Cvadruplul campion mondial s-a impus si anul trecut la Marele Premiu al Australiei, tot in fata lui Hamilton. Cea de-a doua etapa a Campionatului Mondial de Formula 1 va avea loc pe 8 aprilie, in Bahrain.