AcasăSPORTEURO 2012: Polonia - Grecia, meciul inaugural, s-a incheiat nedecis

EURO 2012: Polonia – Grecia, meciul inaugural, s-a incheiat nedecis

Nationalele de fotbal ale Poloniei si Greciei au incheiat la egalitate, 1-1, meciul de deschidere de la Campionatul European din Polonia si Ucraina.

Polonezii au avut mai mult initiativa si au deschis scorul inca din minutul 17, cand Robert Lewandowski a punctat cu o reluare din apropiere.

Grecii au ramas in inferioritate numerica inainte de pauza, dupa eliminarea lui Papastathopoulos, dar au egalat in minutul 51, cand Salpingidis a profitat de o nesincronizare a defensivei adverse.

Desi a stat mai mult la cutie, Grecia putea da lovitura in minutul 70, cand Szczesny, portarul polonezilor, a faultat in careu si a fost trimis mai repede la dusuri. Totusi, Karagounis a ratat cu nonsalanta penaltiul obtinut de greci si disputa s-a incheiat nedecis, Polonia – Grecia 1-1.