AcasăSPORTEURO 2012: Cehia si Grecia au scos Rusia din zona Euro

EURO 2012: Cehia si Grecia au scos Rusia din zona Euro

Cotate cu sansa a doua in fata Rusiei si Poloniei, nationalele de fotbal ale Cehiei si Greciei au rasturnat calculele hartiei si s-au calificat in faza sferturilor de finala ale Campionatului European gazduit de Polonia si Ucraina.

Dupa ce a ratat un penalty extrem de important in meciul cu Polonia, Giorgios Karagounis si-a luat revansa fata de conationalii lui si a marcat golul calificarii impotriva Rusiei.

Veteranul mijlocas a inscris golul prin care rusii sunt trimisi pachet acasa, desi ei incepusera competitia en-fanfare cu o victorie zdrobitoare, 4-1 cu Cehia.

Paradoxal, in ciuda esecului usturator din prima etapa, cehii au invins Polonia in meci decisiv, cu 1-0, gratie golului marcat de Jiracek si au reusit chiar sa castige Grupa A cu 6 puncte.

Grecia si Rusia au incheiat competitia la egalitate de puncte, 4, dar grecii au avantajul victoriei din meciul direct ce le asigura calificarea in sferturi de pe locul al doilea.

Oarecum normal, Polonia este codasa clasamentului, gazdele fiind departe de asteptari.