AcasăSPORTEURO 2012: Cehia – Portugalia, revansa din sferturi

EURO 2012: Cehia – Portugalia, revansa din sferturi

(foto: wikipedia)

Cehia si Portugalia se vor duela, joi seara, pentru a accede in semifinale. Acum 16 ani cele doua echipe s-au intalnit tot in sferturi, cehii impunandu-se cu 1 – 0.

Cehia si Portugalia se vor intalni, joi, in sferturile de finala ale EURO 2012, reeeditand meciul din cadrul aceleeasi etape, de acum 16 ani.

Atunci, la Campionatul European din 1996, cehii s-au impus cu 1 – 0, gratie golului inscris in minutul 53, printr-un lob superb peste portarul Vitor Baia, de Karel Poborsky. Atunci cehii au terminat partida in 10 jucatori, dupa ce Radoslav Latal a fost eliminat in minutul 82.

Portughezii vor incerca sa se revanseze folosind echipa standard folosita pe tot parcursul EURO 2012: Rui Patrício, João Pereira, Pepe, Bruno Alves, Fábio Coentrão, Raul Meireles, Miguel Veloso, João Moutinho, Nani, Hélder Postiga, Cristiano Ronaldo.

De cealalta parte, antrenorul Michal Bilek are probleme, mijlocasul Tomas Rosicky fiind accidentat in urma partidei disputate impotriva Greciei.

Meciul va fi transmis, in direct, de la 21.45, de TVR 1/TVR HD si Dolcesport 1/Dolcesport HD.