AcasăSPORTEA Sport prezice: Germania va castiga EURO 2012

EA Sport prezice: Germania va castiga EURO 2012

(foto: ea.com)

In urma simularii pe calculator a tututor meciurilor din cadrul EURO 2012, Germania a invins in finala, cu 2 – 1, Spania.

Cu patru zile inainte debutului Campionatului European de fotbal, EA Sports, firma ce detine licenta pentru seria de jocuri FIFA, a anuntat ca Germania va fi echipa care va castiga EURO 2012. Aceasta va invinge, in finala, Olanda cu scorul de 2 – 1.

Potrivit ea.com, olandezii vor fi cei care vor deschide scorul, Van Persie urmand a inscrie in minutul 24, printr-un sut din afara careului. Nemtii vor egala 12 minute mai tarziu, prin Mesut Ozil, urmand ca Mario Gomez sa le aduca acestora titlul continental, printr-un gol marcat in minutul 78.

In semifinale Germania ar urma sa streaca de Italia, prin golul inscris de Miroslav Klose, iar olandezii sa-i invinga pe spanioli, campionii en-titre, cu scorul de 3 – 1.

Potrivit simularilor, clasamentul Campionatului European va arata astfel:

Grupa A: 1. Rusia, 2. Polonia, 3. Cehia, 4. Grecia
Grupa B: 1. Germania, 2. Olanda, 3. Portugalia, 4. Danemarca
Grupa C: 1. Spania, 2. Italia, 3. Irlanda, 4. Croaţia
Grupa D: 1. Franţa, 2. Anglia, 3. Suedia, 4. Ucraina

Sferturi de finală:
Rusia – Olanda 0-2 (Van Persie, Huntelaar)
Germania – Polonia 3-1 (Gomez, Gomez, Schweinsteiger / Lewandowski)
Spania – Anglia 4-3 după executarea loviturilor de la 11 metri
Franţa – Italia 1-2 (Benzema / Pirlo, Balotelli)

Semifinale:
Olanda – Spania 3-1 (Robben, van Persie, Huntelaar / David Silva)
Germania – Italia 1-0 (Klose)

Finala:Olanda – Germania 1-2 (Van Persie / Ozil, Gomez)

Predictia realizata de EA Sports are sanse de a deveni realitate, avand in vedere ca in 2010, tot in urma unei simulari, acestia au stabilit ca Spania va castiga Campionatul Mondial. Totodata cei de la EA Sports au mai ghicit si invingatoarele a sapte din noua runde de SuperBowl, precum si ca Chelsea va castiga Cupa Anglei prin victoria cu 2 – 1, contra Liverpool.