AcasăSPORTEa a oferit marea surpriză la Lexington, învingând-o pe Serena Williams! VIDEO

Ea a oferit marea surpriză la Lexington, învingând-o pe Serena Williams! VIDEO

O jucătoare din afara topului 100 WTA a oferit marea surpriză a turneului de la Lexinton, trecând de fostul lider mondial, Serena Williams, principala favorită la obținerea titlului.

Americanca în vârstă de 38 de ani, aflată pe locul 9 WTA, a fost învinsă în sferturile turneului de la Lexington (Kentucky) de compatrioata sa, Shelby Rogers, sportiva de 27 de ani clasată pe poziția 116 în ierarhia mondială.

Rogers a cedat primul set, dar a câștigat decisivul la tiebreak. La finele înfruntării disputate vineri, tabela a arătat următorul scor Serena Williams – Shelby Rogers: 6-1, 4-6, 6-7 (5).

sursa foto: Serena Williams/Facebook

Revenită pe teren după mai multe luni de pauză competițională, pe fondul crizei generate de pandemia de COVID-19, Serena trecuse în optimi de sora sa, Venus Williams (40 de ani), la finele unui meci de peste două ore, urmărit cu plăcere de către fanii tenisului, și încheiat cu scorul: 3-6, 6-3, 6-4.

sursa foto: Twitter.com/Shelby Rogers