AcasăSPORTDupa 17 victorii in ultimele 18 meciuri, Halep s-a predat in Suedia

Dupa 17 victorii in ultimele 18 meciuri, Halep s-a predat in Suedia

Oboseala si-a spus cuvantul si Halep a cedat la Bastad

Jucatoarea Simona Halep, locul 23 WTA si cap de serie numarul 2, a abandonat meciul din turul doi al turneului de la Bastad (Suedia), disputat, ieri, cu italianca Flavia Pennetta, locul 103 WTA.

Halep a castigat primul set cu scorul de 6-4, apoi a avut 40-15 pe serviciul adversarei sale la scorul de 5-5 in al doilea set. Italianca in varsta de 31 de ani, fosta numar 10 mondial, a revenit si a castigat setul cu 7-5, apoi s-a distantat la 2-0 in decisiv. In acel moment, Halep a decis sa abandoneze din cauza unor dureri la sold, dupa o ora si 38 de minute de joc. Simona Halep pune astfel capat unei serii de succese, ea castigand trei turnee, Nurnberg, ‘s-Hertogenbosch si Budapesta, intr-o luna si jumatate.

Inaintea meciului cu Pennetta, romanca in varsta de 21 de ani obtinuse 17 victorii din 18 partide disputate dupa Roland Garros.