AcasăSPORTDezastru: Romania - Polonia 1-4! Vezi cum s-au marcat golurile!

Dezastru: Romania – Polonia 1-4! Vezi cum s-au marcat golurile!

Echipa nationala a Romaniei a pierdut primul meci de verificare pe anul 2013, scor 1-4 cu Polonia, joc disputat la Malaga, in Spania.

Alcatuita din fotbalisti care evolueaza doar in Liga 1, formatia selectionerului Victor Piturca s-a vazut condusa cu 0-1 inca din minutul 15, cand Pawlowski l-a executat pe Lung jr. cu un sut plasat la coltul lung. S-a facut 0-2 dupa numai 9 minute, Teodorczyk marcand si el. Acelasi polonez a dus scorul la 0-3  dupa o gafa a apararii noastre, pentru ca Lukasik sa puncteze ca la antrenament, cu calcaiul, in minutul 33. Cu patru minute inainte de pauza, Grozav a profitat de o gafa a goalkeeper-ului advers si-a marcat singurul gol al Romaniei. Avea sa fie si ultimul, in partea secunda niciuna dintre echipe nemaireusind ceva notabil.
Selectionerul Victor Piturca a inceput jocul in formula Lung jr – Matel, D.Grigore, Gaman, Al.Vlad – Nistor, Neagu – Chitu, N.Stanciu, Alexe – Grozav. Pe parcurs au mai intrat Maxim, Radut, Balgradean, Luchin si Mateiu.