AcasăSPORTDECIZIA LPF: MECIUL "U"CLUJ - CFR CLUJ SE VA REJUCA, DIN MINUTUL...

DECIZIA LPF: MECIUL „U”CLUJ – CFR CLUJ SE VA REJUCA, DIN MINUTUL 1

Comisia de Disciplina a LPF a decis, vineri, rejucarea partidei Universitatea Cluj – CFR Cluj, meci din cadrul etapei 29, intrerupt in minutul 27.

Derbiul Clujului se va rejuca din minutul 1, de la scorul de 0-0. CFR Cluj, care conducea in minutul 27 cu 1-0, dupa un penalty acordat de arbitrul Alexandru Tudor si transformat de portughezul Cadu, a anuntat ca va contesta decizia Comisiei de Disciplina a LPF la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, ceea ce inseamna ca situatia desemnarii campioanei Romaniei in editia 2011-2012 va ramane deocamdata in coada de peste. Alte decizii luate vineri de comisie: Ricardo Cadu si Mircea Bornescu au primit cate doua etape de suspendare. Liviu Ciuca, maseurul echipei U Cluj, care l-a lovit la vestiare pe Cadu, a fost suspendat 12 luni. „Meciul Universitatea Cluj – CFR Cluj se va rejuca din minutul 1, la o data care va fi stabilita ulterior, in baza legii 7 din legile jocului, coroborata cu articolul 123 din Regulamentul Disciplinar”, sustine presedintele comisiei, Valentin David.