AcasăSPORTDavid Popovici s-a calificat în finala probei de 100 metri liber, la...

David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 metri liber, la CM de natație de la Fukuoka

sursa foto: Facebook/FRNPM

David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 metri liber, la Campionatul Mondial de natație de la Fukuoka.

El s-a clasat pe locul doi în prima semifinală. Sportivul român în vârstă de 18 ani a obținut, miercuri după-amiază, calificarea în finala probei de 100 metri liber. Popovici a înotat în prima semifinală și a încheiat cele două lungimi de bazin cu timpul de 47.66 secunde.
Finala va avea loc joi, de la ora 14:21.

Campion mondial și deținător al recordului mondial în această probă, David s-a calificat miercuri dimineață în semifinalele de la 100 metri liber, terminând cursa din serii cu timpul de 47.90 secunde.

Marți, David Popovici – sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu – s-a clasat pe locul patru în finala de la 200 metri liber la Campionatul Mondial de natație de la Fukuoka.