AcasăSPORTUPDATE. David Popovici a ratat podiumul și la 100 de metri liber,...

UPDATE. David Popovici a ratat podiumul și la 100 de metri liber, la CM de natație/Pe ce loc s-a clasat+ prima reacție a sportivului

sursa foto: Facebook/FRNPM

Sportivul în vârstă de 18 ani a ratat șansa de a-și apăra titlul mondial în proba de 100 de metri liber.

UPDATE: După ce a încheiat pe locul 6 finala de la 100 de metri liber de la Fukuoka, sportivul român a avut o primă reacție. El se declară gata să meargă la următoarea competiție, pentru a le arăta adversarilor săi că s-au grăbit să se bucure de faptul că nu a prins podiumul.

În ciuda rezultatului de joi, David Popovici a părut optimist. Tânărul înotător a explicat, pentru gsp.ro, că e nevoie reflecteze asupra celor întâmplate.

„Din fericire, tot ce nu mi-a ieșit poate fi antrenat și va fi antrenat. Dacă ar fi după mine, m-aș întoarce mâine în bazin, dar din păcate sau din fericire, de fapt, trebuie să-mi iau și niște timp liber pentru mine.

Trebuie să reflectez asupra a tot ce s-a întâmplat, asupra anului care a fost cu suișuri și coborâșuri. Un an complicat, ciudat, atipic pentru mine și nu e deloc sfârșitul lumii”, a declarat David Popovici, pentru sursa citată.

Sportivul român spune că abia așteaptă următoare competiție. Nu de alta, dar ca să arate rivalilor competiționali că s-au grăbit să se bucure văzându-l departe de podium.

„De abia aștept să merg la următorul concurs și să le demonstrez adversarilor mei că s-au bucurat prematur, poate, de locurile mele mai îndepărtate de cea mai înaltă treaptă a podiumului. Și da, sunt și un pic bucuros că s-a terminat, pentru că, fie că vreau sau nu să recunosc, a fost un stres”, a mai spus Popovici.

David Popovici, care era deţinătorul titlului şi este recordmanul mondial la 100 metri, s-a clasat, joi, pe locul şase în finala de la Campionatul Mondial de la Fukuoka.

Popovici, locul 6 în finala de la 100 metri liber

Sportivul român David Popovici s-a clasat joi, 27 iulie, pe locul șase în finala probei de 100 metri liber, la Campionatul Mondial de natație de la Fukuoka.

Românul a înotat în finală pe culoarul al doilea și a terminat cele două lungimi de bazin cu timpul de 47.83 secunde.

Elevul antrenorului Adrian Rădulescu s-a calificat, miercuri după-amiază, în finala probei de 100 metri liber, după ce a înotat în prima semifinală și a încheiat parcursul cu timpul de 47.66 secunde.

În urmă cu doar câteva zile, David Popovici s-a clasat pe locul patru în finala de la 200 metri liber, la Campionatul Mondial de natație de la Fukuoka (Japonia).