AcasăSPORTCristina Neagu duce Romania la „mondialul” din Danemarca

Cristina Neagu duce Romania la „mondialul” din Danemarca

Neagu este una dintre cele mai bune jucatoare din lume

Nationala feminina de handbal a Romaniei a invins formatia Serbiei, scor 32-26, la Kraljevo, in prima mansa a barajului pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2015, din Danemarca.

Fetele noastre au inceput bine meciul si au condus mai intai la un gol, iar in minutul 7 s-au desprins la 5-2. La jumatatea primei reprize, avansul echipei antrenate de suedezul Tomas Ryde, la primul sau meci oficial, a crescut la patru goluri, 10-6, diferenta consemnata si la pauza, 17-13. Desi a pierdut-o pe Paula Ungureanu, accidentata dupa ce a aparat o aruncare de la 7 metri, Romania a continuat sa conduca ostilitatile si a castigat partida fara probleme, cu 32-26. Cristina Neagu a fost cea mai buna marcatoare a noastra, cu 11 goluri. Returul va avea loc pe 13 iunie, in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca.  Campionatul Mondial de handbal feminin se va desfasura in Danemarca, in perioada 5-20 decembrie.