AcasăSPORTCosta Rica nu e Romania: Grecia, eliminata in „optimi”!

Costa Rica nu e Romania: Grecia, eliminata in „optimi”!

Costaricanii sarbatoresc calificarea in sferturile mondialului

Surpriza turneului din Brazilia si-a respectat renumele si in meciul cu Grecia, din optimi. Costa Rica este calificata in premiera in sferturile de finala ale unei Cupei Mondiale, dupa victoria de duminica seara!

La Recife, pe „Arena Pernambuco”, costaricanii puteau rezolva partida in 90 de minute, daca Papastathopoulos nu anula la ultima faza de joc avantajul dat de golul lui Ruiz, din minutul 52. In prelungiri, si cu un jucator eliminat, elevii lui Jorge Luis Pinto au rezistat pana la loteria penalty-urilor, pe care au castigat-o pentru ca sutul lui Gekas a fost aparat de Navas. In „sferturi”, Costa Rica va da peste Olanda, meci programat sambata, 5 iulie. Batavii au ajuns in aceasta faza a competitiei dupa cel mai intens meci de la turneul final. Mexicul a condus cu 1-0 pana in minutul 88, cand Sneijder a restabilit egalitatea, pentru ca Huntelaar sa aduca victoria in cel de-al patrulea minut de prelungiri, dintr-un penalty contestat intens de nord-americani.