Cine bate-n geam?

Konstantin Zirianov, unul dintre cei mai buni jucatori ai nationalei Rusiei la CE 2012

Dupa cum au luat-o, in mare viteza, infrangand cu scorul de 4-1 pe cehi in urma unui joc electrizant, si dupa ce i-au alergat marti seara pe polonezi de le-au facut limba cravata, elevii lui Advoocat sunt, mai mult ca sigur, calificati in sferturi si au inceput sa viseze in culorile sperantei.

Asadar, echipa Rusiei, o trupa disciplinata, cu cativa fotbalisti de elita, cu un joc avantat, cu demarcari rapide si cu o daruire exemplara, bate cu degetul in geamul vitrinei in care straluceste Cupa Europei. E drept ca mai este cale lunga pana la finala, dar, dupa cum au jucat celelalte reprezentative, putem gandi ca alde Aliosa sunt in stare sa ne ofere o surpriza in acest turneu, in care deocamdata, in afara Ucrainei si putintel a Suediei, n-am prea vazut mult fotbal. Sa fiu sincer, gandind la ce a facut nationala noastra prin Europa in aceasta primavara, imi vine sa cred ca daca ai nostri s-ar fi aflat intr-una dintre cele patru grupe de la acest turneu nu s-ar fi facut de rusine. In partida cu Polonia, Zirianov (ce fotbalist!) si coechipierii sai au apasat de citeva ori pedala acceleratiei, ajungand intr-un timp miraculos de scurt in careul portarului polonez. Atunci, panicati, aparatorii antrenorului Smuda trimiteau mingea pe unde apucau pentru a evita golul. Sunt convins ca in partida pe care o au de disputat cu formatia Greciei, rusii vor juca la fel de frumos si spectaculos. Cat despre rezultat, nu cred ca isi fac probleme! In al doilea meci al serii, cehii s-au trezit din somnolenta cu care venisera la acest turneu, jucand pe registrul ofensivei. De data asta, grecii au fost cei loviti de boala somnului, altfel nu s-ar explica primirea a doua goluri in primele cinci minute ale partidei. Ma uitam la ei cum se miscau, de parca bausera ceai de mac, si cum priveau ca din alta lume ce se intampla pe gazon. Noroc cu pauza dintre reprize, care le-a oferit ocazia sa-si revina. In mitanul al doilea ei au mai pus osul la treaba, cand au si marcat un gol. De altfel, elenii au mai inscris o data, dar arbitrul de tusa a trecut reusita la goluri din ofsaid, ceea ce nu mi s-a parut, iar fotbalistul marcator s-a minunat de decizia de anulare. Dar asta-i viata cu al ei tipic: in fotbal, arbitru-i mare, iar jucatoru-i mic! Cum cehii au jucat mai bine, mai cu dorinta, scorul final este cel drept: 2-1.