AcasăSPORTCFR Cluj, ajutata de arbitri in 9 meciuri din 18!

CFR Cluj, ajutata de arbitri in 9 meciuri din 18!

Fosta campioana a realizat un adevarat tur de forta pe final de an, CFR Cluj beneficiind de trei decizii pro in ultimele patru partide. De fiecare data, echipa lui Jorge Costa  n-a pierdut.

Si Balaj i-a ajutat pe ardeleni

Ce a inceput la Sibiu, in partida cu Vointa, a fost desavarsit la Ploiesti, de Ovidiu Hategan. Arbitrul care, in 2008, a dictat penalty-ul prin care CFR cucerea primul titlu din istorie s-a remarcat si sambata, la partida cu Astra. In minutul 6, l-a iertat de eliminare pe Nuno Diogo, cu toate ca fundasul clujenilor a avut o intrare care-l putea scoate din fotbal pe Fatai. Apoi, dupa nici zece minute, nu le-a acordat gazdelor o lovitura de la 11 metri, desi Renan a jucat mingea, in propriul care, atat cu mana stanga, cat si cu dreapta.

Si-au incordat muschii pe final de an

Arbitrii au facut show la meciurile CFR-ului din acest final de an. Tonul l-a dat Radu Petrescu, la Sibiu (etapa a 15-a), acesta anulandu-le gazdelor un gol perfect valabil, la scorul de 0-0. Apoi, a urmat Cristi Balaj, care a tot amanat pana in minutul 85 sa-i arate cartonasul rosu lui Gabi Muresan. Ultimul tun l-a dat Hategan, la Ploiesti, acesta fiind cel de-al 9-lea arbitraj pro-CFR din acest sezon.

Decizii pro-CFR

Etapa 2: Tg.Mures – CFR 0-2 (Robert Dumitru ii da „rosu” lui Melo de la FCM)

Etapa 5: CFR – Sportul 6-1 (Alexandru Deaconu ii da „rosu” lui Tarnacop de la Sportul)

Etapa 6: Otelul – CFR 0-4 (Istvan Kovacs ii da „rosu” lui S.Ilie de la Otelul)

Etapa 7: CFR – FC Vaslui 2-0 (Augustus Constantin anuleaza golul marcat de Wesley, iar apoi da 11 m pentru CFR)

Etapa 11: CFR – Ceahlaul – 2-1 (Alexandru Deaconu acorda penalty CFR-ului)

Etapa 13: CFR Cluj – Dinamo 2-3 (Alexandru Tudor dicteaza penalty CFR-ului)

Etapa 15: Vointa Sibiu – CFR Cluj 0-1 (Radu Petrescu anuleaza golul marcat de Dalbea de la Vointa)

Etapa 17: Steaua – CFR 1-1 (Cristi Balaj ii da „rosu” lui Muresan abia in minutul 85)

Etapa 18: Astra – CFR 0-1 (Ovidiu Hategan nu da penalty pentru Astra si-l iarta de eliminare pe Nuno Diogo)

Gigi Becali: „Craciunescu este un cacacios!”

Finantatorul Stelei l-a desfiintat pe seful CCA. Gigi Becali acuza o complicitate intre Ion Craciunescu si postul DigiSport pentru favorizarea echipei CFR Cluj: „Nici DNA-ul nu le face nimic arbitrilor, ei au niste obligatii fata de cei de la CFR. Craciunescu se duce pe la DigiSport si glumeste, rade, nu zice nimic de arbitrajele pro-CFR. Pai, e un complot, cei de la RCS (n.n. – „RCS&RDS” este detinut de afaceristul Zoltan Teszari) sunt in complot cu ungurii, cu CFR-ul. Craciunescu nu face nimic, e un cacacios care se teme sa nu-l reguleze Paszkany”.