AcasăSPORTCelta Vigo - FC Barcelona 2-2. Catalanii au pierdut punctele in final...

Celta Vigo – FC Barcelona 2-2. Catalanii au pierdut punctele in final (VIDEO)

Sambata, intr-un meci contand pentru etapa 29 din Primera Division, FC Barcelona a cedat doua puncte pe arena „Balaidos” din Vigo, confruntarea cu Celta terminandu-se la egalitate, 2-2.

Natxo Insa a deschis scorul pentru gazde, in minutul 37, liderul din Spania egaland pana in pauza, prin Tello, minutul 42. Messi a punctat pentru 2-1, in minutul 72, dar Celta a egalat din Oubina, cu trei minute inainte de final. Jordi Roura a aliniat la Vigo un „11” de conjunctura, multi jucatori fiind ori accidentati, ori obositi dupa partidele din preliminariile World Cup 2014. Astfel, au lipsit Xavi, Pedro si Jordi Alba, iar Iniesta a intrat abia in minutul 62. Celta Vigo: Javi Varas – Jonny, Cabral, Demidov, Roberto Lago – Borja Oubina, Pranjic (Quique de Lucas 68), Natxo Insa (Madinda 80) – Augusto Fernández, Orellana, Park (Mario Bermejo 59). FC Barcelona: Pinto – D.Alves, Bartra, Piqué, Montoya – Song, Thiago (Iniesta 64) – Alexis (Villa 67), Fábregas (Busquets 84), Tello – Messi. Intr-un al meci al zilei, Real Zaragoza (cu Sapunaru titular) a remizat, 1-1, pe teren propriu, cu Real Madrid, goluri Rodri 6′, respectiv Cristiano Ronaldo ’38. Distanta dintre FC Barcelona si Real Madrid este de 13 puncte.