AcasăSPORTCel mai frumos gol de la Mondialul fetelor – VIDEO

Cel mai frumos gol de la Mondialul fetelor – VIDEO

Americanca Heather O’Reilly a marcat, in meciul disputat impotriva Columbiei, cel mai frumos gol de la Campionatul Mondial de fotbal feminin.

In etapa a doua a grupelor Campionatului Mondial de fotbal feminin, din Germania, nationala SUA s-a impus, cu 3-0, in disputa cu echipa Columbiei. Scorul a fost deschis de Heather O’Reilly, mijlocasul lui FC Sky Blue, care a punctat cu un sut fabulos, de la peste 30 de metri. Reusita lui Heather a fost desemnata, deja, una dintre cele mai spectaculoase din istoria Campionatului Mondial de fotbal feminin.

Celelalte goluri ale americancelor au fost marcate de Megan Rapinoe, mijlocasul lui Philadelphia Independence, si Calry Lloyd, mijlocasul formatiei Atlanta Beat. In urma acestui rezultat, echipa SUA si-a asigurat deja calificarea in faza sferturilor de finala, inainte de derbiul grupei cu Suedia.

Alaturi de SUA si Suedia, in sferturile de finala ale Mondialului de fotbal feminin din Germania s-au mai calificat echipa gazda, Franta si Japonia. Mari sanse sa avanseze in sferturi au si Brazilia, Norvegia si Anglia.