AcasăSPORTBuzarnescu, invinsa de Sarapova in primul meci jucat la Madrid

Buzarnescu, invinsa de Sarapova in primul meci jucat la Madrid

Intrata din nou in focul competitiei la doar cateva zeci de ore de cand jucase in finala de simplu, de la Praga, Mihaela Buzarnescu nu a reusit sa o invinga pe rusoaica Maria Sarapova, adversara sa din primul meci de la Madrid Open 2018.

Dupa ce a castigat primul set, 6-4, jucatoarea rusa aflata pe locul 53 mondial a parasit terenul invingatoare, in conditiile in care, pe fondul efortului depus in ultima perioada, romanca a parut sa se resimta, astfel ca si-a trecut in dreptul numelui un singur game in setul secund, incheiat 6-1 pentru Sarapova.

La finele meciului de o ora si 22 de minute, incheiat in urma cu scurta vreme, Irina Begu si-a aflat, practic, adversara din turul 2 de la Madrid Open: Maria Sarapova.

Chiar daca a iesit din joc dupa primul meci la Madrid, cu siguranta ca Mihaela se bucura de faptul ca, de luni, va urca nu mai putin de 5 trepte in topul mondial, urmand sa ajunga pe locul 35 WTA.

sursa foto: Facebook/Mihaela Buzarnescu