Brutus din Feleac

Miercuri seara, la vremea cand ielele ies din naframa de ceata a padurilor, pe stadionul scobit in stanca al echipei din Braga, trupa internationala de sub Feleac a lui Andone, CFR Cluj, le-a luat maul elevilor scoliti de Jose Peseiro, trimitand doua tiribombe in plasa nefericitului fost clujean Beto!

Degeaba pesimista noastra presa s-a dat de ceasul petrecaniei dandu-si cu presupusul ca baietii de pe Somes vor veni din Portugalia cu coada intre picioare, ca, uite, sic!, rupand cu adevarat inima targului asezat inca din timpul dominatiei romanilor pe valea raului Cavado, au descalecat pe Feleac victoriosi, multumita excelentei forme a neastamparatului Rafael Bastos, un fel de Brutus pentru Braga, daca ne gandim ca de la acest club a fost transferat la Cluj. Brazilianul a facut, mai probabil, miercuri seara meciul vietii, jucand exceptional si marcand cele doua goluri, care au consfintit marea victorie, de o maniera ce ne-a amintit de inegalabilul  prestidigitator Pele. Dar izbanda fotbalistilor nostri este de fapt rodul unei intregi masinarii asamblate de Ando, omul care tace si face, chiar daca uneori zeita norocului ii intoarce spatele. Toata echipa a jucat foarte bine, imbratisand tactica potrivita unui adversar puternic si ambitios. Chiar si grecul Kapetanos, care a ratat doua ocazii ce ne-au furat de pe buze un pui de sudalma, a fost o piesa importanta in angrenajul echipei. Sougou s-a aratat de cateva ori de neoprit, iar in minutul 19 a trimis o pasa perfecta colegului sau Bastos, care cu precizie a zvarlit mingea primita in plasa celor de la Sporting. Din pacate, „pantera neagra” a suferit o accidentare destul de grava, care l-ar putea scoate din calculele jocurilor urmatoare. Dar cum baietii mai ciocolatii au pielea tare si sapte suflete, precum pisica, e posibil sa-l vedem pe senegalez zdrobind gazonul cu crampoanele cat de curand. Este o victorie mare care la aduce clujenilor trei puncte si… un milion de euro! Vorba vecinului meu Somarlie: „Ce te miri, varule? Ban la ban trage!”. Ar mai trebui laudat si portarul Felgueiras, care a aparat nu mai putin de 25 de suturi! In seara urmatoare, Steaua a bagat in groaza Stuttgartul, reusind sa le puna capastru nemtalailor cu mercedesuri, care au demarat in tromba cu un gol in minutul 5, dar care au fost potoliti peste un minut de golul vicleanului Chipciu. Meciul s-a jucat in mare viteza, ambele echipe alergand ca iepurii goniti de copoi. Mi-au placut toti jucatorii lui Reghecampf, dar merita o mentiune Adi Popa, care a dovedit ca are plamani de otel. El a obtinut si penaltiul din minutul 80, transformat fara greseala de Rusescu, isprava care a schimbat fata tabelei electronice, obligand-o sa arate scorul de 2-1 in favoarea berbecilor lui Becali. Dar, ca naiba, peste cinci minute tancheta germana, cu ajutorul fundasului Niedermeier, i-a tras un proiectil in poarta lui Tatarusanu, gabjindu-ne victoria! Pacat! Asta nu l-a impiedicat insa pe Gigi sa calce apasat si sa se impauneze, de il puteai confunda cu Napoleon dupa victoria de la Austerlitz.

P.S. Saptamana trecuta am avut placerea sa rasfoiesc o publicatie de sport intitulata „Ilfov Sport”, tiparita in conditii grafice excelente. Cele 64 de pagini m-au cucerit, motiv care ma determina sa-i felicit pe cei care si-au pus condeiele in slujba sportului romanesc, dovedind ca atunci cand exista preocupare si talent apar lucruri bune.