AcasăSPORTBrazilia se califica, dar nu convinge

Brazilia se califica, dar nu convinge

Dani Alves a avut de furca in banda dreapta cu adversarii chilieni

Mare favorita la castigarea Cupei Mondiale, Brazilia a avut nevoie de noroc la loviturile de departajare ca sa poata trece de Chile, in optimile de finala.

Meciul disputant la Belo Horizonte a oferit cea mai spectaculoasa prima repriza de la turneul final, cu multe faze de poarta si doua goluri, cate unul de fiecare parte. Primii au punctat brazilienii, prin David Luiz, in minutul 18, pentru ca Alexis Sanchez sa profte de gafa lui Hulk si sa restabileasca egalitatea dupa o jumatate de ora de joc. La loviturile de departajare, pentru Brazilia au punctat David Luiz, Marcelo si Neymar, iar Willian si Hulk au ratat. Chilienii au fost ghinionisti, doar Aranguiz si Diaz inscriind, in timp ce Pinilla, Sanchez si Jara au ratat. In „sferturi”, Brazilia va da peste Columbia, invingatoare in a doua „optime”, 2-0 cu Uruguay. Meciul de pe „Maracana” n-a avut istoric, fiind controlat de la un capat la altul de trupa lui Jose Pekerman. „Dubla” lui James Rodriguez (minutul 28 si 50) a trimis Columbia in faza urmatoare a competitiei.