AcasăSPORTBrazilia este campioana mondiala de tineret - VIDEO

Brazilia este campioana mondiala de tineret – VIDEO

Nationala de fotbal a Braziliei a castigat, pentru a cincea oara in istorie, Campionatul Mondial de tineret sub 20 de ani.

Brazilia s-a impus, cu 3-2, dupa prelungiri, in finala cu Portugalia de la Bogota (Columbia), dupa un meci in care Oscar Junior, marea speranta a lui Internacional Porto Alegre, a reusit un hattrick.

Oscar a deschis scorul inca din minutul 5, insa portughezii au egalat in minutul 9, gratie unui gol marcat de Alex Henrique, fotbalist care apartine de FC Porto.

Portugalia a avut 2-1 pana spre final, dupa golul marcat de Nelson Oliveira, de la Benfica, in minutul 59.

Acelasi Oscar Junior a egalat in minutul 78, ducand jocul in prelungiri, si a marcat golul victoriei in minutul 111.

Brazilia a castigat pentru a cincea oara titlul de campioana mondiala, primul dupa opt ani, dar ramane in urma marii rivale Argentina, formatie care are sase trofee in palmares.

Podiumul de la editia din acest an a fost completat de Mexic, care s-a impus, cu 3-1, in finala mica disputata impotriva Frantei.