AcasăSPORTBOSNIA SI BELARUS, VICTORII IDENTICE IN PRELIMINARII (VIDEO)

BOSNIA SI BELARUS, VICTORII IDENTICE IN PRELIMINARII (VIDEO)

Marti seara, in grupa D a preliminariilor Euro 2012 s-au disputat doua partide. Bosna a invins Albania cu 2-0, iar Belarus s-a impus cu acelasi scor in fata Luxemburgului.

La Zenica, pe arena „Bilno Polje”, in fata a 10.000 de fani, echipa nationala de fotbal a Bosnie a invins echipa Albaniei, intr-un meci contand pentru preliminariile Euro 2012. Astfel, reprezentativa antrenată de Safet Susc a depasit nationala Românie in clasamentul grupei D. Golurile gazdelor au fost marcate de Medunjann ’67 si Maletc ’90+1, ultimul fiind fost jucator la FC Vaslui. Oaspetii au evoluat din minutul 87 in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Lila. Dinamovistul Bakaj a fost doar rezerva, selectionerul Kuze preferand sa-i foloseasca dupa pauza pe Duro, Lila si Muzaka.

Intr-un alt duel din grupa D, la Minsk, reprezentativa Belarusului a invins cu 2-0 nationala Luxemburg. Kornilenko a deschs scorul din penalti, in minutul 48, iar Putilo a inchis tabela, in minutul 73. In urma acestor rezultate, clasamentul grupei D arata astfel: 1. Franta 13 puncte; 2. Belarus 12 puncte; 3. Bosnia 10 puncte; 4. Albania si Romania 8 puncte; 6. Luxemburg 1 punct. Urmatoarele partide din grupa D a preliminariilor Euro 2012 vor avea loc pe data de 2 septembrie 2011: Luxemburg – Romania, Belarus – Bosnia si Albania – Franta.

PRELIMINARIILE EURO 2012.BOSNIA – ALBANIA 2-0. Au marcat: Medunjann ’67, Maletc ’90+1.

Bosnia: Hasagic – Pandza, Spahic, Mujdza (Maletic ’73), Rahimic – Pjanic (Besic ’77), Misimovic, Lulic, Medunjanin – Dzeko, Ibisevic (Muslimovic ’61). Antrenor: Safet Susic

Albania: Ujkani – Vangjeli, Dallku, Cana, Curri – Agolli (Lila ’60), Bulku, Skela, Lala (Muzaka ’73) – Salihi, Bogdani (Duro ’46). Antrenor: Josip Kuze

[youtube]9bneYCnuCzw[/youtube]

PRELIMINARIILE EURO 2012. BELARUS – LUXEMBURG 2-0. Au marcat: Kornilenko ’48 (penalti), Putilo ’73.

Belarus: Zhevnov – Omelianczuk, Bordachev, Tigorev, Verkhovtsov, Shitov – Kulchi (Kislyak ’87), Kalachou, Trubila (Hleb ’62), Putilo – Voronkov (Kornilenko ’46). Antrenor: Bernd Stange

Luxemburg: Joubert – Martino, Blaise, Hoffmann, Malget (Kitenge ’61), Schnell – Leweck (Collette ’84), Peters, Payal, Gerson – Daniel Da Mota (Laterza ’77). Antrenor: Luc Holtz