AcasăSPORTAstra Giurgiu a reusit sa se califice in finala Cupei Romaniei

Astra Giurgiu a reusit sa se califice in finala Cupei Romaniei

Astra Giurgiu a reusit sa se califice miercuri seara in finala Cupei Romaniei, invingand cu 2-1, pe Petrolul.

In tur, la Ploiesti, scorul fusese egal, 0-0 si risca sa se intample la fel, daca Paul Papp nu marca golul victoriei Astrei, la ultima faza a meciului.

Astra Giurgiu a reusit o calificare incredibila gratie victoriei cu scorul de 2-1 (0-1) pe teren propriu in fata Petrolului Ploiesti, in mansa secunda a semifinalelor competitiei. Israelianul Toto Tamuz a fost cel care a deschis scorul pentru Petrolul, detinatoarea trofeului, in min. 22, reluand cu capul in plasa mingea revenita din bara, dupa lovitura libera executata de Juan Albin de la peste 30 de metri. Astra a egalat dupa pauza, prin Constantin Budescu (in minutul 52).

Golul victoriei si al calificarii a venit in prelungiri (min. 94), cand Budescu a executat o lovitura libera, Junior Morais a trimis spre poarta, balonul a fost deviat si a ajuns la Papp, care l-a trimis in plasa cu o lovitura de cap.

Finala va avea loc pe 23 mai, pe Arena Nationala din Bucuresti, iar Astra va intalni pe Steaua sau Dinamo (5-2 pentru Steaua in tur).