AcasăSPORTAlerta la nationala! S-a accidentat singurul fundas cu pedigree

Alerta la nationala! S-a accidentat singurul fundas cu pedigree

Moti (in alb) este liderul lui Ludogoret, bulgarii incasand patru goluri dupa iesirea fundasului roman

Anghel Iordanescu, noul selectioner al Romaniei, se confrunta cu mari probleme de efectiv inaintea unui meci crucial pentru calificarea la Campionatul European din 2016.

Nationala de fotbal a Romaniei sustine vineri, 14 noiembrie, ultimul meci oficial din acest an. „Tricolorii” au de jucat impotriva Irlandei de Nord, pe teren propriu. Cele doua formatii isi disputa locul 1 in Grupa F din preliminariile Campionatului European. Iar echipa Romaniei a primit, marti seara, o grea lovitura la nivel de defensiva. Fundasul central Cosmin Moti, singurul fotbalist roman care evolueaza in actuala editie a grupelor UEFA Champions League, s-a accidentat in partida FC Basel – Ludogoret Razgrad 4-0. Inlocuit in minutul 21, fostul dinamovist a acuzat o leziune musculara si a devenit incert pentru partida de peste opt zile. Accidentarea lui Moti a survenit intr-un moment cum nu se putea mai prost, Romania avand mari probleme la nivel de fundasi. Capitanul Razvan Rat s-a accidentat si el intr-un meci jucat la echipa de club PAOK Salonic, Vlad Chiriches nu mai prinde nici macar lotul de 18 jucatori la Tottenham Hotspur, iar Florin Gardos joaca cel mult 2-3 minute pe meci la Southampton. Lista fundasilor straini convocati pentru partida cu Irlanda de Nord si amicalul cu Danemarca din 18 noiembrie il cuprinde si pe Dragos Grigore. Acesta evolueaza constant pentru gruparea franceza FC Toulouse, dar este intr-o evidenta scadere de forma, dovada si rezultatele slabe ale echipei sale. Formatia antrenata de Alain Casanova a coborat pe locul 14 in clasament, dupa ce a pierdut ultimele trei meciuri jucate.