AcasăSPORTAjaccio - Montpellier 2-1. Accidentarea lui Mutu a fost cu noroc pentru...

Ajaccio – Montpellier 2-1. Accidentarea lui Mutu a fost cu noroc pentru corsicani

Etapa a 34-a a campionatului francez de fotbal a fost una cu noroc pentru Ajaccio, echipa lui Adrian Mutu, gruparea corsicana impunandu-se, cu 2-1, impotriva lui Montpellier.

Totusi, pentru atacantul roman meciul a fost unul cu ghinion, Mutu parasind terenul de joc inca din minutul 28, din cauza unei accidentari.

Mai mult, Mutu a vazut si un cartonas galben in minutul 17, dupa un contact cu dur cu Jourdren, portarul lui Montpellier, care a avut si el nevoie de schimbare.

Oaspetii au avut om in plus, dupa eliminarea lui Diawara, si 1-0, gratie reusitei lui Mounier (’56), dar nu au reusit sa tina de rezultat.

Mai intai El Kaoutari a fost si el eliminat, in minutul 81, pentru a se restabili echilibrul numeric, iar apoi Delort (’82 – penalty) si Oliech (’90) au intors rezultatul.

In urma acestui rezultat, Ajaccio urca pe 15 si are patru puncte peste zona fierbinte a retrogradarii.

Intr-un alt meci din etapa a 34-a a campionatului francez, Olympique Marseille s-a impus, cu 1-0, la Lorient si asteapta pasul gresit facut de Paris Saint Germain pentru a mai putea spera la titlul de campioana.