Cauta

Ai nostri, ca brazi(lieni)i: 0-8 cu Germania!

Echipa nationala de tineret a Romaniei a fost invinsa, la Magdeburg, scor 0-8 (!), de reprezentativa similar a Germaniei, in ultimul meci din preliminariile Euro 2015.

Ei s-au facut de ras cu Germania

Fara sanse de calificare la turneul final, pierdute in urma rezultatelor inregistrate in celelalte grupe preliminare, Romania a jucat cu Germania mai mult pentru onoare si palmares. Care s-au dus naibii dupa un sfert de ceas, cand tabela cochetei arene din Magdeburg arata 3-0 pentru nemti! Pana la pauza s-a mai marcat un singur gol si alte patru in repriza a doua; in total, pentru germane au inscris sase jucatori. Viitorul fotbalului romanesc sta in: Branescu – Balasa, Tiru, Boldor, Filip – Nedelcu, Cretu – Bumba, G.Iancu, Fl.Tanase – Puscas.
„Nu ma asteptam la un asemenea scor, dar acum inteleg de ce Germania e campioana mondiala. Important e sa ramanem calmi, echilibrati. Pentru prima data, ma rugam sa se termine jocul si sa nu luam mai multe goluri. Le cer scuze suporterilor romani in numele echipei”, a declarat selectionerul Viorel Moldovan.