AcasăSPORTAccidentare horror la Botosani: i-a rupt piciorul lui Dan Roman!

Accidentare horror la Botosani: i-a rupt piciorul lui Dan Roman!

Dan Roman, scos pe targa dupa intrarea lui Ciprian Dinu

Dan Roman, atacant la Gaz Metan Medias, a suferit o fractura de peroneu si o luxatie a tibiei drepte in meciul cu FC Botosani, din deplasare.

Conform verdictului medicilor, jucatorul a suferit o luxatie tibio-astragaliana dreapta cu observatie de fractura maleola peroniera dreapta. Roman se afla sub observatie si urmeaza sa fie operat la spitalul din Botosani. In minutul 39, Roman a preluat o minge in jumatatea adversa si inainta spre poarta, cand a fost faultat din spate de Ciprian Dinu. Arbitrul Adrian Comanescu i-a acordat cartonas galben lui Dinu, dar, dupa ce a vazut gravitatea accidentarii, l-a eliminat pe jucatorul de la FC Botosani. Dan Roman a primit ingrijiri pe teren, apoi a fost transportat la spitalul din Botosani.

Cei doi jucatori au fost coechipieri la CSM Ramnicu Valcea in sezonul 2009/2010. Roman deschisese scorul in minutul 5, partida incheindu-se la egalitate, 2-2.