AcasăSPORT0-1 cu Columbia si Neymar eliminat!

0-1 cu Columbia si Neymar eliminat!

Brazilia - Columbia, un meci extrem de tensionat

Columbia a produs surpriza la Copa America, victorie in fata Braziliei (1-0), in cel mai asteptat meci din Grupa C, disputat pe stadionul „Monumental”, din Santiago de Chile.

A fost primul succes al columbienilor in fata Seleçao dupa pauza de 24 ani, unicul gol al partidei fiind reusit de Murillo, in minutul 35. Pe de alta parte, Brazilia a suferit primul sau esec dupa 11 victorii consecutive sub comanda lui Carlos Dunga, instalat in postul de selectioner la finalul Cupei Mondiale din 2014. Mai mult de atat, cvintupla campioana a lumii l-a pierdut pentru cel putin un joc pe capitanul Neymar, care a luat cartonasul rosu dupa incheierea meciului pentru o altercatie cu golgheterul Sevillei, Carlos Bacca.
Columbia a pierdut meciul sau de debut la Copa America, 0-1 cu Venezuela, dar a revenit in cursa pentru calificarea in sferturi prin victoria de miercuri noapte; Brazilia, pe de alta parte, si-a complicat situatia in Grupa C, din care mai face parte si Peru.