AcasăSPORT„Stejarii” au zdrobit Portugalia la „europenele” de rugby

„Stejarii” au zdrobit Portugalia la „europenele” de rugby

Stejarii” au inceput in forta turneul Rugby Europe Championship

Nationala Romaniei a debutat cu dreptul in sezonul 2016 al Rugby Europe Championship, prin victoria cu Portugalia, scor 39-14, disputata pe „Cluj Arena”.

„Stejarii” au castigat fara emotii si au obtinut si punctul bonus ofensiv gratie unei evolutii foarte bune in repriza a doua. La pauza, lusitanii conduceau cu 14-10, dupa ce au avut si 14-7. O prestatie remarcabila a avut neozeelandezul Stephen Shennan (Timisoara Saracens), care a marcat doua eseuri la debutul sau. Doua eseuri a reusit si Vlad Nistor, iar al cincilea a fost semnat de Andrei Radoi. Florin Vlaicu a transformat patru eseuri, marcand si din doua lovituri de pedeapsa. Pentru Portugalia au marcat eseuri Duarte Diniz si Diogo Van Der Toorn, ambele transformate de Nuno Sousa Guedes.
In alte meciuri din cadrul Rugby Europe Championship, Georgia a surclasat Germania, scor 59-7, iar Rusia a dispus cu 22-20 de Spania. „Stejarii” vor juca urmatoarea partida pe 13 februarie, la Madrid, cu Spania.