AcasăAstepti autobuzul mai mult de 30 de minute? Primesti banii pe bilet!

Astepti autobuzul mai mult de 30 de minute? Primesti banii pe bilet!

Calatorii care folosesc mijlocele de transport in comun ar putea primi inapoi contravaloarea tichetelor daca autobuzul intarzie mai mult de o jumatate de ora – sau 60 de minute, in cazuri extreme, gen greve sau  dezastre naturale. Propunerea a fost facuta de guvernul italian, care tocmai dezbate proiectul privind serviciile publice locale. O alta masura prevede ca beneficiarii mijloacelor de transport in comun sa nu-si activeze cartelele in situatiile in care calatoresc in picioare, nu pe scaune.

Ciocolata imbunatateste performantele creierului

Potrivit unui nou studiu dat publicitatii, cumva ca o confirmare a tot ceea ce specialistii au tot invocat in ultimii ani, referindu-se in general  la sanatate, consumul de ciocolata este „asociat in mod pozitiv” si cu o serie de performante cognitive. Cercetarile anterioare au demonstrat ca un consum moderat de ciocolata amaruie imbunatateste sanatatea cardiovasculara si libidoul. Noul studiu arata ca persoanele care consuma ciocolata responsabil inregistreaza performante cognitive mai bune.

Primar german, prins la „curve” pe net!

Primarul din Quickborn, o comuna din landul german Schleswig-Holstein, a ajuns de ocara comunitatii dupa ce a dezvaluit, accidental, obiceiurile sale pornografice in timpul unei expuneri cu public. Dezastrul s-a produs in momerntul in care Thomas Koppl prezenta un punct de vedere referitor la o serie de pedepse aplicate in codul penal. Edilul a vrut sa faca apel, pe Google, la un paragraf din domeniu, insa istoricul de navigare a indicat si preferinte XXX, gen „curva germana pedepsita”.

author avatar
Mihai Koblenko
274 afisari
Zenville

Ultimele știri

proger