AcasăOldZurich - Vaslui 2-0 FC Vaslui este eliminata din Europa

Zurich – Vaslui 2-0 FC Vaslui este eliminata din Europa

FC Vaslui a parasit Europa League inca din faza grupelor, echipa noastra fiind invinsa, cu 2-0, de FC Zurich intr-un meci decisiv pentru calificarea in primavara europeana.

Min. 93 – Este final de meci la Zurich. Elvetienii se impun, cu 2-0, dupa un meci pe care l-au dominat in mare masura. Obligatii sa castige, vasluienii au parut destul de obositi si timorati si au aparut rareori in fata portii adverse.

Min. 92 – Pavlovic vede cartonasul galben pentru un fault tare.

Min. 90 Zurich – Vaslui 2-0. Buff scapa singur pe contraatac si il executa pe Puia cu o scarita de zile mari. La 19 ani, Buff este un fost campion mondial de juniori cu nationala Elvetiei.

Min. 89 – Ne indreptam cu pasi repezi spre finalul partidei. Pe chipurile vasluienilor se intrezareste resemnarea.

Min. 84 – A intrat Drmic in locul lui Chermiti.

Min. 81 – Adailton centreaza de pe dreapta, pe coltul lung, Gerlem reia slab cu capul, pe coltul scurt si Guatelli retine fara mari probleme.

Min. 80 – Intra Buhaescu in locul lui Jovanovic.

Min. 74 – Nikci suteaza periculos, din 16 metri si Puia retine.

Min. 70 – La gazde a iesit capitanul Aegerter si a intrat Buff. Margairaz, autorul singurului gol de pana acum, a preluat banderola de capitan al elvetienilor.

Min. 69 Zurich – Vaslui 1-0. Margairaz deschide scorul cu un sut fabulos de la 18 metri la coltul lung. Puia a fost un simplu spectator. Vaslui este in mare masura eliminata din cupele europene.

Min. 63 – Adailton suteaza pe jos, de la 25 de metri si mingea se duce pe langa poarta lui Guatelli. Intre timp la gazde a intrat Nikci in locul lui Djurici.

* Lazio – Sporting 2-0 (Kozak 42, Sculli 55) Din acest moment este evident ca Vaslui are nevoie de victorie la Zurich

Min. 55 – Adailton centreaza de pe stanga, din lovitura libera, Pavlovic reia cu capul, din plonjon si Guatelli respinge cu mari emotii.

Min. 55 – Se face si schimbarea asteptata inca din finalul primei reprize. A intrat William Gerlem in locul lui Sanmartean.

Min. 53 – Vasluienii au inceput bine repriza a doua, in jumatatea de teren adversa. Probabil elevii lui Viorel Hizo au aflat la pauza scorul de la Roma. Totusi, Lucian Sanmartean are mari probleme.

21.02 – Elvetienii au avut lovitura de start in repriza a doua.

Min. 45 – Este pauza la Zurich. Cele doua formatii sunt la egalitate, 0-0, dupa o prima repriza in care gazdele au avut mai mult initiativa. Vasluienii par destul de obositi si fara idei, poate vor avea o alta atitudine in partea a doua a jocului.

* Lazio – Sporting 1-0 (Kozak 42) In acest moment FC Vaslui este eliminata

Min. 39 – Sanmartean se resimte si el, dupa o accidentare suferita la glezna, dar revine pe teren, sa vedem insa pana cand.

Min. 35 – Djuric suteaza periculos, de la distanta si Puia retine cu siguranta.

Min. 34 – Gladstone vede cartonasul galben pentru un fault comis asupra lui Djuric.

Min. 32 – Viorel Hizo este obligat sa faca prima schimbare. Intra Puia in locul lui Cerniauskas.

Min. 31 – Cerniauskas se resimte din cauza unor probleme musculare. Ar fi o pierdere importanta in conditiile in care pe banca se afla debutantul Puia.

Min. 29 – Adailton scapa si el pe contra, dar este izolat si forteaza obtinerea unui penalty intr-un duel cu un adversar. Centralul lasa jocul sa continue. Brazilianul putea primi un galben pentru simulare.

Min. 26 – Tribunele s-au mai animat, sunt 5-6.000 de spectatori, insa jocul lasa de dorit, ambele echipe fiind destul de prudente.

Min. 22 – Yero Bello scapa bine la limita offside-ului, patrunde pe dreapta, suteaza pe coltul scurt si Guatelli respinge de langa bara in corner.

Min. 14 – Mehmedi suteaza din 18 metri si mingea se duce putin peste poarta lui Cerniauskas.

Min. 12 – Margairaz rateaza prima mare ocazie a meciului. Mijlocasul gazdelor a profitat de o deviere neinspirata a unuia dintre fundasii Vasluiului si a sutat, din cativa metri, putin pe langa poarta lui Cerniauskas.

Min. 9 – Chermiti inscrie, dar golul este anulat pentru offside.

Min. 7 – Vasluienii au inceput meciul in jumatatea de teren adversa, dar deocamdata niciuna dintre echipe nu si-a creat vreo sansa de a marca.

20.00 – Vasluienii au avut lovitura de start a meciului. Vremea este racoroasa la Zurich. Sunt doar cateva grade peste 0 si ploua. Terenul este umed. In tribune nu sunt mai mult de 2.000 de spectatori, in conditiile in care elvetienii nu mai au sanse la calificare si ocupa doar locul opt in Elvetia.

Zurich, antrenata de Urs Fischer, incepe cu Guatelli – Koch, Teixeira, Beda, Rodriguez – Marigraz, Zouaghi, Aegerter – Djuric – Mehmedi, Chermiti. Rezerve sunt Leoni, Nikci, Buff, Barmettler, Brunner, Schonbachler, Drmic.

Vaslui, antrenata de Viorel Hizo, ar incepe cu Cerniauskas – Milanov, Balaur, Farkas, Milisavljevic – Gladstone, Pavlovic – Jovanovic, Adailton, Sanmartean – Yero Bello. Rezerve sunt Puia, Hugo Luz, Zmeu, Raul Costin, Gheorghiu, William Gerlem, Buhaescu.