AcasăOldDenis Grachev a cerut revansa, considerand ca a fost furat!

Denis Grachev a cerut revansa, considerand ca a fost furat!

Captura foto sport.ro

Lucian Bute a castigat la puncte meciul cu rusul Denis Grachev, dupa un meci disputat pe durata a 12 reprize. Decizia arbitrilor a fost unanima, Lucian Bute castigand meciul cu Denis Grachev cu scorul 115-113, 118-110 si 116-112. Prin aceasta victorie Lucian Bute intra in posesia centurii NABF la categoria semigrea.

Denis Grachev l-a simtit pe adevaratul Lucian Bute doar in runda a 12 a, cand sportivul roman a renuntat la orice tactica si a boxat in stilul care l-a consacrat. Si-a tinut adversarul la distanta, s-a folosit inteligent de eschive  si l-a contrat pe Grachev  ori de cate ori acesta s-a apropiat.[youtube]vYT6RO1JByM[/youtube]BUTE-GRACHEV. Daca jurnalistii din America si Canada au criticat aspru victoria lui Lucian Bute, presa din Rusia a dat dovada de fair-play, considerand ca romanul a castigat meritat.

„Bute a luat un mic avantaj din repriza a sasea, care i-a fost suficient pentru a obtine o victorie meritata. Per total, a fost o victorie meritata a lui Bute intrucat rusul nu a pus suficienta presiune si nu a avut forta in atac”, a notat Vesti.

Imediat dupa meci, Lucian declarat:”Sunt multumit de ce am realizat! Acum pot spune ca Lucian s-a intors!”

Pugilistul rus Denis Grachev a declarat după victoria lui Lucian Bute că a fost furat de arbitri şi a solcittat deja un meci revanşă. Rusul a contestat decizia luată de arbitri şi a declarat că nu a pierdut mai mult de patru reprize.