AcasăOldLondra 2012: Gimnastica romaneasca, doar doua medalii la Olimpiada

Londra 2012: Gimnastica romaneasca, doar doua medalii la Olimpiada

(foto: caleaeuropeana.ro)

O medalie de aur si una de argint, din sase posibile, reprezinta pana duminica, 5 august, performanta gimnasticii romanesti la Jocurile Olimpice de la Londra 2012.

Gimnastii romani au castigat, pana pe 5 august, doua medalii olimpice, una de aur si una de argint, din cele sase care erau posibile in cadrul finalelor de la Jocurile Olimpice de la Londra 2012.

Prima medalie a fost castigate de catre echipa Romaniei la gimnastica artistica, care, pe 31 iulie, s-a clasat pe locul trei in finala pe echipe de la Jocurile Olimpice de la Londra 2012. Aceasta, formata din Catalina Ponor, Sandra Izbasa, Larisa Iordache, Diana Bulimar si Diana Chelaru, a terminat competitia cu 176.414 puncte, fiind intrecuta de catre SUA, care s-a impus cu cu 183,596 puncte, si Rusia, care a adunat 178,530 de puncte.

Cealalta medalie a fost castigata de Sandra Izbasa care, duminica, 5 august, , in urma celor doua sarituri, a terminat pe primul loc, cu media 15.191, intrecandu-le pe americanca McKayla Maroney, care a realizat o prima saritura foarte buna, insa a ratat-o pe a doua, aterizand in fund pe saltea, primind astfel nota 15.083, si rusoaica Maria Paseka, care a avut o medie de 15.050.

Tot la feminin, Sandra Izbasa si Larisa Iordache au ratat podiumul la proba de individual compus, clasandu-se pe locurile 5 si, respectiv, 9. Izbasa a acumulat 58,833 puncte, iar Iordache doar 57,965 puncte. In acea proba s-a impus americanca Gabrielle Douglas, cu 62,232 puncte, fiind urmata de catre rusoaicele Victoria Komova, care a acumulat 61,973 puncte, si Aliya Mustafina, cu 59,566 puncte.

Nici gimnastica masculina nu a excelat la Jocurile Olimpice de la Londra 2012 echipa nationala a Romaniei ratand calificarea in finala pe echipe. Singurul care a reusit, totusi, sa prinda locuri in finalele pe aparate a fost Flavius Koczi, care s-a calificat in finalele la individual compus, sol si sarituri.

Considerand ca cele trei probe sunt mult prea obositore acesta a renuntat sa se mai prezinte la finala la individual compus, care a avut loc pe 31 iulie, preferand sa ia parta doar la probele la sol si sarituri.

In cadrul finalei la sol acesta a ratat clasarea pe podium, incheind concursul doar pe locul 7, cu nota 15.100. Acesta mai are o sansa la castigarea unei medalii, urmand ca luni, 6 august, sa ia parte la finala la sarituri, concursul urmand sa aiba loc la ora 16.00.

Si gimnastele mai au sanse de a castiga medalii, pe 7 august, Sandra Izbasa urmand sa concureze in finala la sol, iar Catalina Ponor si Diana Bulimar in cea de la barna, cele doua finale fiind transmise in direct incepand cu ora 16.00.

Ionut Zgimbau
4.485 afisari

Campania electorală pentru Primăria Capitalei, „aruncată în aer”! Cătălin Cîrstoiu, vestea momentului. Ce se întâmplă luni

Cătălin Cîrstoiu ar putea ieşi din cursa pentru Primăria Capitalei. Coaliţia PSD-PNL trebuie să ia urgent o decizie în privinţa candidatului comun.Acuzaţiile de incompatibilitate...

Irakul, atacat la o bază militară unde s-ar afla paramilitari pro-Iran. Ce spun Israel și SUA despre bombardamente (VIDEO)

Au fost explozii în Irak, azi-noapte, în apropiere de Bagdad, la o bază militară. Acolo s-ar fi aflat trupe ale armatei și foști paramilitari...