AcasăOldAici poti vedea Ajax Amsterdam - Steaua LIVE

Aici poti vedea Ajax Amsterdam – Steaua LIVE

Ajax Amsterdam si Steaua Bucuresti se intalnesc in aceasta seara de la ora 20.00, in prima mansa din 16-imile de finala ale Europa League.

Min. 94 – Este final de meci la Amsterdam. Ajax se impune, cu 2-0, si este ca si calificata in optimi. Steaua a avut momente bune de joc, mai ales in repriza a doua, dar olandezii au o clasa peste, chiar si fara sa straluceasca.

Min. 89 – Ooo, Pintilii il agata pe Siem de Jong si vede al doilea cartonas galben intr-un interval de cinci minute. Incredibil! Inchizatorul Stelei este eliminat, astfel ca trupa lui Reghecampf va juca cu improvizatii in retur. Si Bourceanu va lipsi saptamana viitoare din cauza cumului de cartonase galbene.

Min. 85 – Galben vazut de Pintilii pentru un fault comis asupra lui Lasse Schone.

Min. 82 – Intra Mihai Costea in locul lui Adi Popa. Intra si Boerrigter in locul lui Sightorsson.

Min. 79 – Moisander vede cartonasul galben pentru un fault tare comis asupra lui Adi Rocha.

Min. 76 – Adi Rocha scapa singur, dar brazilianul este greoi si Alderweireld ii sufla balonul.

Min. 73 – Intra Poulsen in locul lui Cuenca. Multumit de rezultat, Frank de Boer vrea sa inchida jocul.

Min. 70 – Intra Adi Rocha in locul lui Rusescu.

Min. 67 – Ajax controleaza jocul fara probleme in aceste momente. Stelistii par usor obositi.

Min. 60 – Latovlevici centreaza de pe stanga, Rusescu pune latul si Cillessen retine in doi timpi. Ocazie uriasa ratata de Steaua!

Min. 57 – Adi Popa rateaza cea mai mare ocazie a Stelei. Mijlocasul Stelei patrunde frumos pe dreapta, suteaza din unghi, mingea este deviata si loveste transversala portii aparate de Cillessen.

Min. 53 – Intra Tatu in locul lui Nikolic.

Min. 49 Ajax – Steaua 2-0. Repriza incepe cum nu se putea mai prost pentru Steaua. Olandezii combina frumos in marginea careului nostru, Van Rhijn scapa singur si il executa pe Tatarusanu cu un sut la colt.

Min. 46 – La olandezi a intrat portarul de rezerva, Cillessen. Vermeer s-a accidentat la faza din minutul 37, cand stelistii au cerut penalty la caderea lui Chipciu.

21.02 – Steaua a avut lovitura de start in repriza a doua.

* Rezultate finale: Zenit – Liverpool 2-0, Anji – Hannover 3-1. Rezultate la pauza: BATE – Fenerbahce 0-0, Leverkusen – Benfica 0-0, Dinamo Kiev – Bordeaux 1-1, Levante, Olympiakos 2-0, Napoli – Viktoria Plzen 0-1, Sparta Praga – Chelsea 0-0.

Min. 45 – Este pauza la Amsterdam. Ajax conduce, cu 1-0, pe Steaua, dupa o prima repriza dominata destul de steril de gazde. Atat golul, cat si cele mai mari ocazii ale olandezilor au venit in urma unor greseli comise de jucatorii Stelei.

Min. 42 – Siem de Jong suteaza frumos, din unghi si mingea se duce putin pe langa poarta.

Min. 37 – Chipciu patrunde frumos pe dreapta, trece de doi adversari, dar un adversar ii sufla balonul in momentul sutului si Ajax scapa cu fata curata. Stelistii au cerut penalty insa fundasul lui Ajax a lovit balonul.

Min. 35 – Bourceanu vede cartonasul galben pentru un fault dur comis asupra lui Eriksen.

Min. 35 – Adi Popa patrunde pe stanga, centreaza in fata portii, dar Nikolic nu ajunge la intalnirea cu balonul.

Min. 34 – Latovlevici vede cartonasul galben pentru un fault.

* Anji – Hannover 3-1 (’74), Zenit – Liverpool 2-0 (’74), Dinamo Kiev – Bordeaux 1-1 (’32), Napoli – Viktoria Plzen 0-1 (’32)

Min. 32 – Sigthorsson preia frumos in 16 metri, suteaza din vole si Tatarusanu retine.

Min. 28 Ajax – Steaua 1-0. Eriksen centreaza de pe dreapta, din lovitura libera si Alderweireld deschide scorul cu o superba lovitura cu capul.

* Dinamo Kiev – Bordeaux 1-0 (’23)

Min. 21 – Sigthorsson rateaza prima mare ocazie a meciului! Rapa paseaza aiurea, exact in picioarele unui adversar, mingea ajunge la Sigthorsson, in marginea careului de 6 metri, islandezul il pacaleste usor pe Gardos, suteaza si Tatarusanu scoate in extremis.

Min. 17 – Dominare sterila a lui Ajax. Olandezii nu se apropie de careul Stelei.

* Rezultate partiale in Europa League: Anji – Hannover 2-1 (’55), Zenit – Liverpool 0-0 (’55), Levante – Olympiakos 1-0 (’12)

Min. 11 – Steaua se inchide bine pana acum. Ajax nu reuseste sa-si impuna jocul de pase.

Min. 7 – Eriksen patrunde frumos pe stanga, trimite in fata portii si Cuenca nu reuseste sa impinga balonul in plasa. Primele emotii pentru defensiva Stelei.

Min. 4 – Ajax incepe tare meciul si se instaleaza in jumatatea noastra de teren. Olandezii au 6 jucatori cu profil ofensiv in formula de start.

20.00 – Ajax a avut lovitura de start a meciului. Vremea este rece la Amsterdam. Sunt in jur de -2 grade celsius, ninge usor, dar terenul se prezinta in conditii bune. In tribune sunt circa 50.000 de spectatori.

Ajax, antrenata de Frank de Boer, incepe cu Vermeer- Van Rhijn, Alderweireld, Moisander, Blind – Cuenca, Eriksen, Schone, Fischer – Siem De Jong, Sigthorsson. Rezerve sunt Cillessen, Veltman, Dijks, Poulsen, Serero, Boerrigter, Lukoki.

Steaua, antrenata de Laurentiu Reghecampf, incepe cu Tatarusanu – Rapa, Gardos, Chiriches, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Adi Popa, Rusescu, Chipciu – Nikolic. Rezerve sunt Stanca, Szukala, Filip, Prepelita, Mihai Costea, Tatu, Adi Rocha.

Intra pe linkul urmator pentru a vedea meciul de fotbal  Ajax Amsterdam – Steaua LIVE