AcasăOld„Sahtior, in semifinale!“

„Sahtior, in semifinale!“

Dupa 6-2 la general cu AS Roma, Sahtior ajunge in premiera in sferturile de finala ale Champions League, dar ambitiile „minerilor“ nu se opresc aici: Akhmetov ii cere lui Lucescu repetarea succesului rivalei Dinamo Kiev din 1999: semifinalele UCL!

Pâna in prezent, performantele gruparii din Donetk erau legate tot de numele antrenorului român, dar ele vizau patru titluri de campioni ai Ucrainei (2004-05, 2005-06, 2007-08, 2009-10), o cupa a Ucrainei (2008), trei Supercupe (2005, 2008, 2010) si, evident, câstigarea Cupei UEFA, in 2009. Eliminarea Romei a deschis celor de la Sahtior drumul catre sferturile de finala, faza in care campioana din Donbass ar putea infrunta, printre altele, FC Barcelona, Real Madrid sau Chelsea Londra.

*Pe urmele rivalei Dinamo Kiev*

Singura echipa ucraineana care a atins pâna acum faza semifinalelor Ligii Campionilor a fost Dinamo Kiev, in stagiunea 1998-1999, cu mentiunea ca, spre deosebire de Sahtiorul lui Mircea Lucescu, atunci, trupa regretatului Valeri Lobanovski pornise competitia inca din turul I preliminar. Patronul Rinat Akhmetov a trasat urmatorul obiectiv pentru „mineri“: „Vrem sa jucam semifinalele!“, ceea ce ar putea reedita performanta rivalei din Kiev de acum 12 ani. In aprilie 1999, Dinamo Kiev remiza, 3-3, cu Bayern Munchen, pe „Olimpiysky“, pentru ca in mansa secunda a semifinalelor UCL, ucrainenii lui Sevcenko sa cedeze cu 0-1 si sa rateze la mustata finala de la Barcelona.

*Guardiola: „Nu-mi place echipa asta!“*

Antrenorul Barcelonei, Pep Guardiola, a declarat ca ar vrea sa evite Sahtior Donetk in sferturi. „Cunosc bine echipa asta si nu-mi place!“, a spus Guardiola, marti seara, la scurt timp dupa eliminarea lui Arsenal Londra. Disputa Lucescu – Guardiola este 1-2 in acest moment. In octombrie 2008, Sahtior a pierdut, la Donetk, scor 1-2, in faza grupelor Ligii Campionilor. Ucrainenii lui „Il Luce“ au condus cu 1-0 pâna in minutul 87, dar au pierdut dupa ce Messi a realizat o dubla, ultimul gol fiind marcat in minutul 90+4. Lucescu a acuzat la final lipsa de fair-play a spaniolilor la golul egalizator. In minutul 87, cei de la Sahtior trimisesera mingea afara, dupa ce un fotbalist al Barcelonei se afla la pamânt. Catalanii n-au mai returnat balonul, au plecat in atac, iar Messi a marcat, beneficiind si de o eroare a portarului Piatov. In al doilea meci dintre cele doua echipe, disputat pe „Camp Nou“, in decembrie 2008, Sahtior a câstigat cu 3-2, dar Barcelona era deja calificata. In 2009, FC Barcelona a invins Sahtior in Supercupa Europei, scor 1-0.

*Gazzetta dello Sport: „Lucescu are o echipa cu tractiune fata“*

Daca Mircea Lucescu ar vrea – si cu siguranta vrea! – sa dea o palma unei natiuni, ei bine, acesta doreste si a dorit dintotdeauna sa „ucida“ sânge de italian. In editia 1988-89 a Cupei Cupelor, Sampdoria Genova i-a frânt antrenorului speranta de a conduce Dinamo in semifinalele competitiei. Zece ani mai târziu, mai precis pe 21 aprilie 1999, Lucescu parasea Inter Milano dupa un usturator 0-4 cu aceeasi Sampdoria Genova, un meci in care Vincenzo Montella – antrenorul de marti seara al Romei – a marcat trei goluri. Astazi, la 65 de ani, antrenorul da senzatia ca s-a razbunat. Cotidianul „Gazzetta dello Sport“ a scris, ieri, ca Lucescu a construit la Donetk o superechipa. „Lucescu are o echipa cu tractiune fata si se foloseste de aceste calitati pentru a realiza o performanta istorica“, a notat sursa citata.

*Eliminarea Arsenalului, „o gluma proasta“*

In celalalt meci al serii de marti, FC Barcelona a invins Arsenal cu 3-1, exact cât le trebuiau catalanilor ca sa se califice, având in vedere ca la Londra fusese 2-1 pentru „tunari“. Partida nu a fost lipsita de incidente. In minutul 56, la scorul de 1-1, arbitrul Busacca l-a eliminat pe atacantul oaspetilor, Robin van Persie, desi olandezul – sanctionat pentru faptul ca a lovit mingea dupa fluier – i-a spus „centralului“ ca n-avea cum sa auda din cauza vacarmului din stadion. Van Persie a calificat eliminarea formatiei sale drept o „gluma proasta“. „Decizia arbitrului in ceea ce ma priveste a influentat foarte mult rezultatul final. Este o gluma proasta! Cum puteam auzi fluierul lui când pe stadion 95.000 de persoane faceau un zgomot infernal?“, a declarat Van Persie. Si managerul Arsene Wenger a avut probleme cu arbitrul elvetian. BBC spune ca intre cei doi s-ar fi produs un dialog acid la final. „I-am spus ce credeam despre decizia de a-l elimina pe Van Persie. Nu trebuie sa fi jucat fotbal la nivel inalt pentru a lua o astfel de hotarâre“, a spus Wenger.