AcasăOldAvram, varza a la Cluj!

Avram, varza a la Cluj!

Cel mai bun arbitru de anul trecut, Marius Avram, a reusit sa faca praf si pulbere partida CFR Cluj – Poli Timisoara (scor 1-2). Asta, dupa ce vineri seara, Adrian Comanescu arbitrase jenant in confruntarea Dinamo – Pandurii.

Fiul sefului CCA a prins o seara mizerabila la Cluj, prestatia sa fiind cumva un soi de bomboana pe coliva pusa pe evolutia arbitrului Adrian Comanescu, la partida Dinamo – Pandurii (scor 2-2), când centralul vâlcean a refuzat sa-l elimine pe Zie Diabate, dupa ce fotbalistul african, care avea oricum un galben, a avut o intrare criminala la Gabi Matei. Victoria timisorenilor a fost contestata la Cluj, iar deciziile lui Marius Avram au enervat audienta. „Am avut multe ocazii, rezultatul a fost stabilit in urma unor erori mari de arbitraj. Nu stiu ce s-a intâmplat cu Avram”, a declarat presedintele clujenilor, Iuliu Muresan. Antrenorul Alin Minteuan a fost ceva mai dur, spunând ca echipa lui a fost vânata de arbitri. ”Dupa cum ati vazut si voi, eliminarea lui Bastos a fost decisiva. Trebuia sa dicteze 11 metri si al doilea cartonas galben pentru Sepsi, arbitrul a dat exact invers, l-a eliminat pe jucatorul nostru pentru simulare”, a explicat Minteuan. “Eu trebuie sa joc fotbal si nu vreau sa comentez prea mult arbitrajul. Singurul penalty care trebuia acordat a fost cel de la Bastos. Nici cel de la mine nu trebuia acordat”, a conchis Cadu.

*Ce i se reproseaza fiului presedintelui CCA:*

Minutul 6: a dat penalty pentru Timisoara la o cadere teatrala a lui Helder.
Minutul 8: a decis lovitura de 11 metri pentru CFR Cluj, la o simulare a lui Cadu.
Minutul 64: i-a acordat al doilea galben si, implicit pe cel rosu, lui Bastos (CFR Cluj), considerând, eronat, faptul ca acesta a simulat caderea in careu, dupa un duel cu Sepsi (Timisoara).
Minutul 70: gol marcat de Zicu (Timisoara), anulat pentru un fault in atac inexistent.