AcasăOldAlexa, record doborât dupa 26 de ani!

Alexa, record doborât dupa 26 de ani!

România a pierdut la penalty-uri contra Ucrainei, scor 4-6, marti seara, in cadrul turneului din Cipru. Dupa 90 de minute, scorul a fost egal, 2-2, ambele goluri ale tricolorilor fiind inscrise de Dan Alexa (31 de ani), de la Poli Timisoara.

In ultimele doua decenii, niciun fotbalist legitimat la o formatie din afara Capitalei nu a marcat doua goluri pentru prima reprezentativa in acelasi meci.
Precedenta reusita i-a apartinut lui Rodion Camataru, pe 3 aprilie 1985, la un meci pe „Centralul“ din Banie, România-Turcia (scor 3-0), când atacantul Craiovei inscria in minutele 28 si 42, asta dupa ce, in minutul 21, Hagi izbutea un gol de senzatie. Duelul conta pentru preliminariile C.M. 1986, acolo unde tricolorii n-aveau sa ajunga din cauza tristului episod „Irlanda de Nord“.

*Gardos – Papp, dupa modelul Ianul – Vlad*

La Paralimni, in amicalul cu Ucraina, Lucescu jr. a incercat perechea de fundasi centrali Gardos – Papp. Cei doi au fost debutanti la echipa nationala, situatie nemaiintâlnita in ultimii 20 de ani la nivelul primei reprezentative. O ipostaza asemanatoare a mai fost consemnata doar in urma cu 39 de ani. Pe 30 ianuarie 1972, la amicalul Maroc – România (scor 2-4), disputat la Casablanca, ne-am aparat cu doi stoperi debutanti, Vasile Ianul si Remus Vlad.