AcasăOldSâmbata mortilor

Sâmbata mortilor

Daca Manchester United a inregistrat sâmbata prima infrângere din acest sezon, Bayern Munchen si mai ales Arsenal Londra au comis-o dupa ce si-au condus detasat adversarele. „Tunarii” s-au ales, totusi, cu un singur punct, dupa ce in minutul 26 aveau un avantaj de patru goluri in partida
de campionat cu Newcastle.

Surprize de proportii in campionatele puternice din Vest. Manchester United a pierdut primul meci in sezonul 2010-2011, fiind aproape de a bate recordul de 30 de partide fara infrângere din istoria clubului.
Trupa lui Alex Ferguson a capotat chiar pe terenul ultimei clasate in Premier League, Wolverhampton Wanderers, asta dupa ce Nani deschise scorul pe „Molineux Stadium”, in minutul 3. Pâna la urma, echipa lui Mick McCarthy s-a impus cu 2-1 (goluri Elokobi ’10 si Doyle ’40). O adevarata tragedie au trait fanii lui Arsenal Londra pe „St.James’ Park” din Newcastle. „Tunarii” au inceput excelent partida cu Newcastle si, in minutul 26, scorul era 4-0, goluri marcate de Walcott, Djourou, Van Persie si iar Van Persie. Declinul elevilor lui Wenger a inceput in partea secunda.
Arsenal a fost aproape sa pateasca precum Dinamo in meciul cu Foresta Falticeni, dar londonezii au avut „noroc”, iar meciul s-a terminat 4-4 dupa reusitele lui Barton ’69/penalty, ’83/penalty, Best ’75 si Tioté ’88. In fine, in Germania, Bayern Munchen a facut-o si ea lata in partida cu FC Koln. Dupa ce a condus la pauza cu 2-0, bavarezii au fost egalati de „tapi” si chiar invinsi cu 2-3 (marcatori Clemens ’55, Novakovic ’62, ’73, respectiv Gomez ’22, Hamit Altintop ’43).