AcasăOldTurcii incep sa-l placa pe Bogdan Stancu

Turcii incep sa-l placa pe Bogdan Stancu

Presa si baskanul Polat i-au cerut lui Hagi sa-l titularizeze pe Stancu, iar „Regele” s-a conformat. Ex-stelistul a marcat primul gol pentru „Cim Bom”, dar Galatasaray a pierdut cu 2-3 la Gaziantep, in prima mansa a sferturilor de finala ale Cupei Turciei.

Pâna in minutul 63, Stancu a facut pereche in atac cu australianul Kewell, iar pe final a jucat alaturi de cehul Baros. Zapata si Culio au fost si ei in primul „11” la Galatasaray, primul având câteva interventii ciudate, iar al doilea fiind coautor la golul lui Kazim-Kazim. ”Imi pare rau pentru ultimele 20 de minute. E bine ca am marcat doua goluri in deplasare, asta in prisma calificarii”, a declarat Hagi. Cotidianul „Fanatik” noteaza ca atacantul Bogdan Stancu a fost singurul jucator bun al Galatei: „In plus, românul a marcat un gol de generic”, scrie jurnalul citat, care mentioneaza ca Zapata, pe lânga faptul ca a primit trei goluri, a avut si o interventie eronata la un adversar, in urma careia s-ar fi putut acorda penalty. „Galatasaray isi revine”, a titrat „Milliyet”, care crede ca Stancu a aratat ca ar putea ramâne in echipa in sezonul viitor. „Fotomac” considera ca Hagi a gresit schimbând pozitiile jucatorilor si introducându-l in joc pe Baros. Jurnalul scrie ca Stancu „pare sa fie un fotbalist bun, care a avut un sut super la golul pe care l-a marcat”. Bogdan Stancu a inscris in minutul 62 golul doi al formatiei din Istanbul. Cealalta reusita i-a apartinut lui Kazim Kazim (’38), punctele gazdelor fiind marcate de de Cenk Tosun (’17, ’78) si Sume (’67).