AcasăOldChivu, calaul lui Napoli!

Chivu, calaul lui Napoli!

Cristian Chivu s-a calificat impreuna cu Inter Milano in semifinalele Coppei Italia, capitanul nationalei reusind golul decisiv, la loviturile de departajare, in partida de pe San Paolo, contra lui Napoli.

Fundasul român a transformat penalty-ul hotarâtor in duelul câstigat de Inter, in deplasare, cu scorul de 5-4, in urma loviturilor de departajare, in fata echipei Napoli, partida din sferturile Cupei Italiei. Capitanul României a executat ultima lovitura de departajare, asta dupa ce Eto’o, Cambiasso, Pandev si Motta au reusit, de asemenea, sa transforme. Pentru Napoli au punctat Cavani, Hamsik, Zuniga si Yebda, in timp ce Lavezzi a ratat. Chivu a fost remarcatul presei italiene si pentru prestatia din cele 120 de minute ale meciului, imbucurator fiind faptul ca accidentarea din finalul jocului cu Udinese nu a fost grava. ”Daca am mai dat gol din penalty? Da, la Ajax bateam mereu 11 metri si chiar am inscris o data si pentru Roma, in poarta lui De Sanctis. Nu a fost nici primul si nici ultimul penalty pe care il voi executa. Sunt extrem de fericit pentru calificare. E normal sa ai emotii la penalty-uri pe un stadion cum este cel din Napoli, plin cu suporteri fanatici. Ceea ce ramâne este victoria Interului si asta e tot ce conteaza”, a spus Chivu.