AcasăOldHandbal n-ai tu...

Handbal n-ai tu…

Vasile Stânga a incercat in zadar sa-si impulsioneze elevii in finalul jocului cu Algeria, care a consemnat una dintre marile rusini ale handbalului românesc: infrângere cu 14-15, in conditiile in care in partea secunda ai nostri au marcat doar patru goluri.

Tricolorii au clacat lamentabil in fata Algeriei, suferind luni seara a treia infrângere consecutiva la Campionatul Mondial din Suedia. Daca in prima repriza elevii lui Stânga s-au descurcat onorabil, conducând la pauza cu 10-8, la reluare românii au parut ca vin din alta lume, “reusind” sa marcheze doar patru goluri si primind lovitura de gratie cu cinci secunde inainte de final. „Hai sa facem ceva!”, a fost indicatia selectionerului la ultimul time-out cerut de antrenorul Vasile Stânga. Csepreghi a ratat atacul urmator, I. Stamate a egalat, dar Algeria nu s-a speriat si, in ultimele frânturi ale meciului, a marcat pentru victoria cu 14-15, care scoate România din cartile calificarii. Ai nostri intâlnesc astazi, de la ora 21.30, echipa Australiei, iar mâine, de la aceeasi ora, reprezentativa Serbiei. „A fost o prestatie rusinoasa a nationalei. E nemaipomenit, nu am mai vazut un meci cu doar patru goluri intr-o repriza. Ar fi culmea sa ne bata si Australia. Totusi, sa nu ne grabim, sa asteptam sa se termine turneul. Are cine sa plateasca, sa vedem cât va fi cuantumul platii. Mai avem o sansa, sa batem Serbia la doua goluri”, a declarat Cristian Gatu, presedintele FRF. Altfel, Franta si Croatia sunt primele echipe calificate in grupele principale, cu trei victorii din tot atâtea meciuri.
Alte patru echipe, Suedia, Spania, Islanda si Danemarca, mai au nevoie de un singur punct din ultimele doua partide pentru a merge mai departe.