AcasăOldDeocamdata, ne-au „julit“!

Deocamdata, ne-au „julit“!

Reprezentativa de handbal feminin a României a fost invinsa, joi seara, in grupa A preliminara a Campionatului European, scor 22-25 (15-14), de selectionata daneza. Tricolorele au marcat doar doua goluri in primele 17 minute ale reprizei secunde de la Aalborg. Elevele lui Radu Voina se lupta azi cu Serbia, de la ora 19.45. Pentru a fi siguri de calificare in grupele principale, avem nevoie de o victorie.

Joi seara, jucatoarele noastre nu au evoluat deloc rau in prima repriza, când au condus si la trei goluri diferenta, intrând la vestiare cu diferenta de un punct. Ce s-a intâmplat dupa pauza e greu de stiut, dar România a intrat timorata si nu a mai reusit sa-si impuna jocul in atac, apararea aglomerata a danezelor coplesindu-le total pe fetele lui Voina. In plus, arbitrajul duetului francez Bonaventura a ajutat Danemarca. Echipa noastra a marcat doar doua goluri in primele 17 minute, si nu a mai putut recupera pe final.

*Extreme lesinate, Voina neputincios*

Varzaru si Elisei nu au stralucit deloc, româncele reusind doar un singur gol pe contraatac. Nici tehnicianul Radu Voina nu a izbutit sa le motiveze pe fete, privind de pe margine prabusirea din repriza a doua.
“Am fi vrut cu totii sa fie bine la meciul cu Danemarca, am facut tot ce am putut, dar nu am dat dovada de aceeasi consecventa, nu cât ar fi trebuit. Acum trebuie lasat totul deoparte, trebuie uitat pentru moment acest meci si sa privim catre cel cu Serbia, de sâmbata. Asta e situatia, ne-am facut viata grea si tot noi trebuie sa ne revenim”, a declarat antrenorul nationalei României.

*”Ne-au enervat inca de la incalzire”*

Voina a facut referiri si la huiduielile de care fetele au avut parte inca de la incalzire: “Nu am auzit niciodata astfel de manifestari, la niciun meci care implica publicul danez. Si-au luat toate masurile ca sa irite, sa enerveze si, nu vreau sa comentez arbitrajul, dar atmosfera din sala s-a potrivit foarte bine cu felul in care am fost arbitrati”, a mai spus tehnicianul român.

*Ne calificam si daca pierdem la patru goluri!*

Dupa doua meciuri sustinute in grupa A (30-26 cu Spania si 22-25 cu Danemarca), România se afla pe locul II, cu 2 puncte, dupa Danemarca (4 puncte), deja calificata. Pentru a merge mai departe, nu avem voie sa pierdem la mai mult de patru goluri diferenta. Primele trei echipe clasate se vor califica in faza grupelor principale.