AcasăOldSi-a dat chilotii jos, in fata spectatorilor!

Si-a dat chilotii jos, in fata spectatorilor!

Meciul de Liga a 2-a dintre Juventus Colentina – Sageata Navodari, scor 0-2, a fost intrerupt, sâmbata dimineata, in minutul 86, pentru ca un spectator, intrat pe gazon, i-a aplicat un pumn in figura centralului Edi Dumitrescu.

Spiritele se incinsesera dupa ce arbitrul craiovean validase un gol, desi mingea nu depasise linia portii cu toata circumferinta sa. Agresorul, Dumitru Stanca (37 de ani), a fost retinut si i s-a intocmit dosar penal. Fan al Stelei, Stancu era deja interzis pe stadioane inca de acum doi ani. Arbitrul Dumitrescu a depus plângere la Politie, iar huliganul risca minimum 3 luni de inchisoare.

*Tatal, la tusa in finala Ligii Campionilor din 1995*

Putina lume stie ca arbitrul Edi Dumitrescu (33 de ani) este fiul fostului asistent Ion Constantinescu, poreclit „Mutu”, cel care s-a aflat la una dintre linii la finala Champions League din 1995, Ajax – Milan (1-0), meci oficiat la centru de Ion Craciunescu. Edi s-a apucat de arbitraj la doar 18 ani, iar cel mai hazliu episod al carierei lui s-a petrecut in 2001, la Isalnita, intr-un meci in care gazdele intâlneau pe Chimia Craiova, intr-o confruntare din Divizia D.

*Fluiera din cercul de la mijlocul terenului*

Pentru ca nu avea chef sa alerge, Edi Dumitrescu statea doar in cercul de la centrul terenului si fluiera infractiunile de la fiecare poarta. Luat la misto de cei 200 de spectatori, Dumitrescu a rezistat pâna in finalul meciului, iar inainte sa se termine cele 90 de minute si-a dat jos sortul si le-a aratat fundul celor prezenti. Spiritele s-au incins, iar centralul a avut nevoie de protectia Politiei pentru a parasi stadionul.